Turneu international | Locul III

In cadrul Turneului International de Fotbal, editia a XII a, desfasurat in localitatea Vieux Condé, Franta, echipa de juniori E (copii nascuti in anul 2002) s-a clasat pe un onorabil loc III.

Distribuita in cadrul grupei „B”, alaturi de echipele Vieux Condé-A (Franta), Katowice (Polonia), Vieux Condé-C (Franta) care a inlocuit echipa Schaerbeek (Belgia) , Arras Feminine (Franta), A.S. Mareil (Franta), echipa clubului nostru a inregistrat urmatoarele rezultate:

1. Vieux Condé-A (Franta)  (0 – 1)  A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava
2. A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava (1 – 6)  Katowice (Polonia)
3. Vieux Condé-C (Franta) (0 – 8) A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava
4. A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava (4 – 1)  Arras Feminine (Franta)
5. A.S. Mareil (Franta) (1 – 3) A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava

Astfel, dupa cinci jocuri disputate, din care 4 victorii si o infrangere, si tinand cont si de celelalte rezultate din grupa , clasamentul a aratat astfel:

1. Katowice (Polonia) – 13p
2. A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava 12p

3. Vieux Condé-A (Franta) – 10p
4. Arras Feminine (Franta) – 6p
5. Vieux Condé-C (Franta) – 3p
6. A.S. Marei A (Franta) – 0p

Conform regulamentului, primele doua clasate au fost programate sa joace in semifinale, dupa urmatoarea shema:
Locul 1 (Gr. A) – Locul 2 ( Gr. B)  si  Locul 1 (Gr. A) – Locul 2 (Gr. B)

Semifinalistele grupei „A” au fost: Chorzow (Polonia) – 11p ,  Cosmos Taverny (Franta) – 9p.

Rezultatele semifinalelor :

1. Chorzow (Polonia) (0 – 0) – ( 7 -6 dupa penalty-uri) A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava

2. Katowice (Polonia) ( 2 – 3 ) Cosmos Taverny (Franta)

Rezultatele finalelor:

1. Finala mica – A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava ( 1 – 0 ) Katowice (Polonia)

2. Finala mare –  Cosmos Taverny (Franta)  ( 1 – 2 )  Chorzow (Polonia)

Clasamentul final: 

1. Chorzow (Polonia)

2. Cosmos Taverny (Franta)

3.  A.C.S. Luceafarul Bucovina Suceava 

4.  Katowice (Polonia)

Iata si declaratia antrenorului Sevaciuc Claudiu cu privire la evolutia strict fotbalistica a echipei:

” Turneul l-am inceput cu o evolutie excelenta, in primul joc,  impotriva probabil a celei mai bune echipe la aceasta categorie de varsta , ma refer la echipa locala, pe care am reusit s-o invingem cu scorul de 1 – 0 , un joc in care ne-am folosit la maximum inteligenta, concentrarea, organizarea si daruirea.

In jocul al doilea,  am avut o evolutie total opusa fata de prima partida, lucru ce l-am platit cu varf si indesat atat prin pierderea jocului dar si prin faptul ca aceasta infrangere ne-a privat de clasarea pe primul loc al grupei.

In urmatoarea zi  au fost programate trei partide pe care am reusit sa le castigam, in mod categoric, si astfel ne-am clasat pe locul al doilea, in grupa „B”.

In dimineata celei de-a treia zi au fost programate semifinalele, unde am pierdut, in mod „tragic” si nemeritat, in urma loviturilor de departajare. Un moment impresionant, incarcat de sentimente confuze, un amestec de speranta si credinta, frica si disperare, bucurie si tristete, fericire si dezamagire, mandrie si mila, toate si-au facut loc atat in constiinta mea cat si in inimile copiilor, clipe in care toti si-au deschis sufletul si mi-au aratat cu adevarat cine sunt. A fost momentul in care multi dintre ei au trecut de la statutul de „baiatul mamei” la statului de barbat – fotbalist. Am pierdut un joc si am castigat o echipa … a fost primul gand ce mi-a trecut prin minte si asta m-a bucurat cel mai mult. Au urmat discutii motivationale, ce si-au produs efectul in „finala mica” pe care am castigat-o cu scorul de 1-0, si astfel am trecut din nou intr-o stare optimista , atat de necesara in vederea continuarii activitatii noastre.

In final, tin sa multumesc tuturor copiilor ce au participat la aceasta actiune si ii felicit pentru evolutia din acest turneu. 

Copii participanti la acest turneu: Andrian Alexandru, Gavrilovici Ioan, Cimbru Razvan, Strugariu Alexandru, Maftei Valentin, Botezat Alexandru, Bruma Andrei, Faliboga Razvan, Amariei Andrei, Runcan Mihai, Lupascu Ionut, Bijic Vlad, Semeniuc Robert, Plugariu Robert, Oblesniuc Iustin (ACS Raraul C-lung Moldovenesc), Lauric Sebastian; Antrenor – Sevaciuc Claudiu

Articole recomandate:

(12 voturi, media: 4,92 din 5)
Loading...Loading...

Functia de comentarii este inchisa.